Stowarzyszenie na rzecz Zrównoważonego Rozwoju „Przysłop”

Stowarzyszenie powstało w 2000 roku z inicjatywy mieszkańców,

Stowarzyszenie Przysłopnauczycieli miejscowej szkoły i karmelity Ojca Romualda. Jego działalność skupia się głównie na wspieraniu miejscowej małej szkoły oraz na ekorozwoju lokalnego. 

Wsparcie miejscowej szkoły obejmują działanie na rzecz ochrony środowiska naturalnego i kulturowego. Zrealizowano wiele ekologicznych inicjatyw, w tym: selektywna zbiórka odpadów, zastosowanie kolektorów słonecznych, termomodernizacja budynku, zastosowanie świetlówek energooszczędnych i żarówek LED, założenie ogródka bioróżnorodności, uruchomienie oczyszczalni ścieków i małej elektrowni słonecznej. 

Dzięki temu jako pierwsza w Polsce szkoła otrzymała międzynarodowe wyróżnienie „Zielonej Flagi”. Zainicjowało powstanie wędrówki odkrywców po Przysłopiu, która ukazuje najciekawsze elementy przyrodnicze, ekologiczne i kulturowe Przysłopia. 

W pomieszczeniach budynku szkoły urządzono Izbę Regionalną oraz „Sklepik pod Magurką” jako punkt sprzedaży wyrobów regionalnych i wydawnictw lokalnych.

Stowarzyszenie zdobywa środki na doposażenie szkoły w sprzęt komputerowy i audiowizualny oraz pomoce szkolne. Przyczyniło się do powstania szkolnej ścieżki dydaktycznej, która ukazuje najciekawsze elementy przyrodnicze, ekologiczne i kulturowe Przysłopia. Ścieżka składa się z 14 punktów przedstawiających: osiągnięcia szkoły, działalność społeczności lokalnej na rzecz środowiska naturalnego i kulturowego, lokalnych twórców i rzemieślników, a także stare chaty, studnie i piwniczki, różnorodność przydrożnych kapliczek, klasztor oo. Karmelitów Bosych, elektrownię wiatrową, miejscową bioróżnorodność (siedliska zwierząt, formy skalne, potok górski, bory jodłowe i lasy bukowe oraz krajobraz górski z widokami na Pasmo Babiej Góry, Policy i Jałowca. 

Dzięki inicjatywie stowarzyszenia powstało boisko i plac zabaw przy szkole. 

Stowarzyszenie zajmuje się organizacją festynów, zabaw i kolędowaniem.

Podejmowało działania na rzecz zaopatrzenia mieszkańców w wodę pitną – zakup działek, wykonanie odwiertu i dokumentacji.

Uzyskało certyfikatu „Czystej Turystyki”- jako pierwszy Certyfikat w tej kategorii nadany obiektowi turystycznemu w 2009 roku oraz tytułu „Zasłużony dla Gminy Zawoja”.

Promuje lokalne produkty i walory turystyczne Przysłopia.

Dzięki staraninom stowarzyszenia ukazały się publikacje promocyjne: folder o Przysłopiu, przewodnik turystyczny „Przysłop z widokiem na Babia Górę”, widokówka, słownik gwary lokalnej oraz strona internetowa.

Przysłop został umieszczony na Międzynarodowym szlaku turystycznym „Bursztynowy Szlak” oraz w lokalnej ofercie turystycznej „Podbabiogórskie Ekomuzeum”.

 

34-222 Zawoja 886, tel. 338775031, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ,  www.przyslop.zawoja.pl